لوگو شرکت صهبا کنیتکس

تفاوت رنگ روغنی و پلاستیک

خلاصه: اگر برای رنگ آمیزی خانه خودتان قصد خرید رنگ ساختمانی را داشته باشید، حتما اسن رنگ روغنی و رنگ پلاستیک به گوشتان خورده است.رنگ روغن و رنگ پلاستیک هر کدام از بهترین رنگ های ساختمانی که می توانید در نقاشی ساختمان از آنها استفاده کنید؟ اما آیا تفاوت رنگ پلاستیک و زنگ روغنی را می شناسید؟آیا با مزایا و معایب رنگ پلاستیک و روغنی آشنایی دارید؟ آیا می دانید که کدام یک از این دو رنگ قابلیت شستشو دارد؟

این پست را برای دوستانتان بفرستید

رنگ روغنی چیست؟

رنگ روغنی که با نام( Oil color) شناخته می شود، برای رنگ آمیزی دیوار، سقف در فضای داخلی، بلکه برای فضای بیرون نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اغراق نیست اگر بگوییم پرطرفدار ترین رنگ ساختمانی در بین نقاشان ساختمان است. با بررسی پیشینه رنگ روغنی در می یابید که در سال های دور از ترکیب رنگدانه (پیگمنت) با جوشانده روغن های طبیعی مانند کتان، بزرک و سویا بدست می آمده،اما این روزها منشاء شیمیایی پیدا کرده و همچنان در صنعت و هنر مورد استفاده قرار می گیرد. انواع رنگ روغن به دلیل قابلیت شستشو و دوام بالایی که دارند، همواره مورد توجه رنگ کاران ساختمان قرار می گیرند.

رنگ پلاستیک چیست؟

رنگ پلاستیک در کوتاه ترین زمان ممکن خشک شده و بدون بو می باشد. همچنین اگر به دنبال رنگ ساختمانی هستید که به آسانی اجرا شود، رقیق کننده آن آب باشد، مقاومت خوبی داشته باشد، رنگ پلاستیک بهترین انتخاب است.از سالیان دور رنگ پلاستیک از جمله رنگ ساختمانی بود که برای رنگ آمیزی سطوح ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفت. شما می توانید از این رنگ برای رنگ آمیزی دیوار، سقف و سایر سطوح به راحتی استفاده کنید. رنگ پلاستیک که در طی این سالها نیز رنگ پلاستیک با دارا بودن ذرات میکروسکوپی چسب، رنگدانه و بتونه یکی از پرطرفدار ترین رنگ های ساختمانی بوده و همچنان نیز طرفداران خاص خود را دارد.

خرید رنگ پلاستیک در انواع مختلف تمام پلاستیک و نیم پلاستیک با بهترین قیمت می تواند برای دکوراسیون خانه شما انتخاب مناسبی باشد به شرطی که کاربرد رنگ پلاستیک را به خوبی بشناسید.

تفاوت رنگ پلاستیک و رنگ روغنی از نظر حلال:

  •       رنگ پلاستیک بر پایه آب است. به این معن که برای رقیق کردن رنگ پلاستیک باید از آب استفاده کنید.
  •       حلال رنگ روغنی تینر است. برای اینکه رنگ روغنی را رقیق و قابل استفاده کنید باید از تینر یا یک حلال نفتی استفاده کنید.

تفاوت رنگ پلاستیک و رنگ روغنی از نظر انواع:

  •       رنگ پلاستیک در دو نوع در بازار وجود دارد:
  • رنگ تمام پلاستیک و رنگ نیمه پلاستیک. تفاوت رنگ تمام پلاستیک و نیمه پلاستیک این است که رنگ تمام پلاستیک در برابر رطوبت مقاومت بالاتری از خود نشان میدهد.
  •       رنگ روغنی در سه مدل در بازار وجود دارد.
  • رنگ روغنی براق، مات و نیمه مات. رنگ روغنی براق نسبت به مات و نیمه مات درخشندگی  و براقیت بالاتری دارد.برای استفاده در محیط هایی که به صورت مستقیم با نور خورشید در تماس است مناسب تر است. رنگ روغنی مات برای سقف و دیوارهای داخلی به کار گرفته می شود و مقاومت کمتری نسبت به رنگ روغنی براق دارد.رنگ روغنی نیمه مات با ترکیب رنگ براق و مات بدست می آید و ترکیب از ویژگی های هر دو است.

تفاوت رنگ پلاستیک و رنگ روغنی از نظر قابلیت شستشو:

  •       به جرات می توان گفت با خرید رنگ روغنی که 100 درصد قابلیت شستشو دارد، شما می توانید بدون نگرانی  انواع سطوح را رنگ آمیزی کنید.
  •       رنگ پلاستیک به دلیل اینکه بر پایه آب است 100 درصد قابلیت شستشو ندارد.

تفاوت رنگ پلاستیک و رنگ روغنی از نظر پاک کردن از روی سطوح:

  •       از آنجایی که رنگ پلاستیک بر پایه آب است، برای پاک کردن رنگ پلاستیک از روی سطوح مختلف مانند فرض، شیشه، چوب و … می توانید از آب به تنهایی یا ترکیبی از آب و یک ماده شوینده مانند صابون استفاده کنید.
  •       به دلیل اینکه رنگ روغنی با تینر یا مواد پایه نفتی رقیق می شود، برای اینکه بتوانید رنگ روغنی را از سطوح مختلف پاک کنید می توانید پس از خشک شدن رنگ روغنی،  از تینر استفاده کنید.

تفاوت رنگ پلاستیک و رنگ روغنی از نظر قیمت:

قیمت رنگ پلاستیک به طور قابل توجهی از رنگ روغنی کمتر است. بنابراین در صورتی که عامل اول انتخاب رنگ شما هزینه و بودجه ای است که برای خرید رنگ می پردازید شک نداشته باشید که رنگ پلاستیک قیمت پایین تری دارد.

به خبرنامه صهبا بپیوندید تا از آخرین مقالات ما مطلع شوید

بیشتر ببینید و بدانید!

رنگ ونیل امولوسیون
محصولات

رنگ تمام پلاستیک

رنگ پلاستیک امروزی حاوی ذرات پلاستیکی میکروسکوپیِ چسب، بتونه و رنگدانه هستند که در آب حل می شوند. این رنگ ها محلول در آب هستند، اما در هنگام خشک شدن،تقریبا ضد آب می شوند. چسب استفاده شده در رنگ پلاستیک می تواند از انواع مختلف مواد مانند وینیل باشد. این رنگ ها در دو گروه رنگ تمام پلاستیک و نیم پلاستیک به بازار عرضه می شوند.

محصولات

رنگ آکریلیک (نیمه براق)

رنگ های آکریلیک بر پایه رزین های آکریلیک ساخته می شوند. این رنگ ها در دو دسته پایه حلال و آبی فرموله و تولید می گردند. رنگ آکریلیک بر پایه آب سازگاری بالایی با محیط زیست دارد و می توانند جایگزین مناسبی برای رنگ های روغنی آلکیدی معمول در رنگ ساختمانی باشند. چسبندگی بالا، خواص ضد رطوبت، تنوع در براقیت و فام های رنگ های آکریلیک سبب شده است تا در سطوح مختلف از این رنگ استفاده گردد.

مشاوره رایگان دریافت کنید!